Kniha návštev

Dátum: 08.12.2013

Vložil: Matúš z Prešova

Titulok: Veľa mi nechýba do 90 rokov.

Poďakovanie pre Ondreja Mišeka a pre redaktorky Zuzke Zimániovej a Lenke Mesárošovej.
Ešte som nečítal taký pekný článok, ako písala redaktorka Evanielického posla. Pekne popísala život skromných ľudí, keď rodičia učia deti žiť v láske, pokore a skromnosti ku Pánovi Bohovi z Rodného skanzenu na Orave- Článok z novín Oravec čo pán Miroslav na stránke od redaktorky Lenky Mesárošovej.
Nie je to ako v dennodenej tlači, ako žijú boháči, skorumpovaní ľudia samé vraždy, zabíjanie a krádeže. Takto krmia redaktori mladých ľudí. A z tohto si majú brať príklad mladí ľudia?
Mišekovci moja rodinka Vás obdivuje. Ak nám zdravie dovolí prídeme k vám.Sme tiež Židia. Pred tvojím ockom skláňame veľkú úctu. Poznal som tvojho ocka Ondreja bojoval v 1. Československom Zbore. Do Staligradu ho ruský velitelia poslali na západný breh rieky Volgy zastaviť najlepšie Paulusové jednotky., tankové divízie a motorizované jednotky, kde Ondrej vedel že jediná cesta je pre neho a Rusov umrieť v boji. Ale to sa im dobiť nepodarilo. To referoval Winrich Bekr prvý stičný dostojník na veliteľstve stáli 6 armád,, ktorý velitel generál plukovník Paulus, ktorý má dobiť Stalingrad.
Veľká vďaka Ondrej , bol si výnimočný človek a velitel, nech si ľudia aspoň prečítajú o tebe a tvojej statočnosti, keď ti to nedopriali , keď si žil. Česť tvojej pamiatke Veselé a Šťastné Sviatky Vám prajeme a Šťastný Nový Rok Mišekovci.
PS: CHANUKIA Ondrej si bol naše svetlo, nádej, náš vysloboditeľ.

—————

Dátum: 12.11.2013

Vložil: Boženka a Olinka

Titulok: Učiteľky z Prešova

Boli sme na zájazde po krásnej Orave, ale najviac nás a naše deti očaril v obci Jasenová prekrásny rodinný skanzen u Mišekovcov. Toľko historických starožitností neuvidíte nikde na Slovensku - od remeselníkov, duchovných veriacich, obrazov, biblie, modliacich knižiek a časopisov... Ešte sme sa nestretli v živote s takými prajnými ľuďmi aj naše deti. A všetko pekne spravené (vymakané).
PS: Prajeme Vám veľa zdravia a radosti v živote a veselé Vianoce a Nový rok.

—————

Dátum: 12.10.2013

Vložil: Vedúci Milan zo Žiliny

Titulok: Veľký obdiv tvojmu skanzenu.

Mirko je tomu takmer už 38 rokov a si jeden z mála žijúcich Oravcov, čo si bol vybratý podnikom Váhostav pri obkladacích prácach na metre v Prahe. Veď v tej dobe to bola pre teba veľká cesta reprezentovať podnik. To čo si postavil na svojom dome, vo dvore a záhrade, také dačo na Slovensku som ešte ani nevidel. Je to veľmi pekné a namáhavé, veď u teba je to samozrejmosť. Vždy som na tebe obdivoval odvahu a ako si vieš všetko vážiť. Veľmi sa teším na stretnutie s tebou, tvoj vedúci Milan zo Žiliny. Prajem ti veľa úspechov a zdravia Mirko.

—————

Dátum: 06.10.2013

Vložil: Turisti Ondrej,Tomáš,Jaroslav a Zuzka

Titulok: Turisti z Oravy

Mirko vieme, že si neprajete žiadne články na vašej stránke, ale tento je tiež pravdivý.
veľká škoda a vaša životná smola, že ste si nepostavili dom v inej obci na Orave.Dokázali ste všetkým ľuďom aj tým neprajníkom po ťažkej operácii, vybudovať najkrajší skanzen na Slovensku. Toľko prekrásnych starožitností čo sme videli, ako sa ľudia v minulosti trápili a ťažko sa narobili. Pre nás je váš dom najkrajšia spomienka z obce Jasenová.

PS: Prajeme vám hodne zdravia a vašej celej rodinke.
Váš otec Ondrej bol vzorom pre všetkých ľudí a Vaša mamička tú treba obdivovať, čo všetko dokáže spraviť.A pred vami Mirko 10 klobúkov dole.
Ďakujeme za občerstvenie vašej manželke.

—————

Dátum: 21.09.2013

Vložil: Miroslav Mišek

Titulok: Odpoveď na článok Učiteľky z Košíc

Tak ako išli ľudia za prácou po celej Europe, aby mali ich rodičia a ich rodina za čo žiť a jesť.Tak aj môj otec Ondrej sa vybral za prácou do Nemecka, mal vtedy 17 rokov a išiel so starším pánom od neho s Jánom Hoťkom. tiež z Oravskej Poruby. Bola to práca v prístavnom meste Hamburg, kde sa už v tej dobe vozila ruda po mori zo Švédska, Nórska na výrobu zbrojného priemyslu.Otcovi keď prišiel dali slovník židia, ktorí tam pracovali a rozdeľovali prácu a robili tiež, ako otroci, aby sa naučili základné veci po nemecky, čo budú ludia potrebovať od oblečenia až po mydlo pri práci.Židia mu videli že má modlitebnú knižku, ktorú mu dala jeho mama do baťôžka, keď sa lúčil aj s otcom. Povedala mu, že keď ti bude najťažšie: "Neboj sa otvor si spevník a pomodli sa".
Židia si to všimli tak chodil s nimi raz v mesiaci v nedeľu večer po práci do kostola. Mama mu povedala neboj sa Pánboh nieje náhlivý, ale pamätlivý. Otec si tieto slová nosil vo svojom srdci. Ku židom cítil veľkú lásku a oporu v cudzom svete nikdy ho neoklamali.Môj otec na to nikdy nezabudol, počas celých bojov za 2 svetovej vojny, mali v ňom a v jeho ľuďoch čo bojovali pri ňom veľkú oporu a pomoc, keď sa dozvedel od Nemcov čo chystajú zo židmi urobiť, ktorí sa dostali do zajatia. hneď neváhal a išiel im na pomoc.
Po roku otvárali v tomto závode halu na výrobu tankov a pozvali na otvorenie tohto tyrana ľudstva Hitlera, stiahli všetkých ľudí aj židov, ktorí tam robili a mal príhovor Hitler, takto budú robiť celá Europa a Slovania pre našu ríšu pre Nemecko veľkým potleskom. Otec ho videl a počul na pár metrov od seba. Už vedel čo pripravuje. Ale že ľudia pôjdu do plynových komôr a koncentrákov. Čo tento tyran ľudstva dokázal praktizovať, tolko ludí bola pre otca nočná mora. Denno denné zomieranie ľudí vypaľovanie dedín za živa umierali upálení vo svojich domoch.
Ťažko sa to píše aj to je len časť pravdy pre mladých ľudí. Nikdy nech nezabudnú na zverstvá na ľuďoch, čo sa robilo a položili im kvietok na tieto hroby. Veď už posledné čo môžu dať týmto ľudom.

PS: Aj môj článok je už posledný na mojej stránke už nepribudnú žiadne. Dnešná doba je plná zákerných ľudí a falošných s veľkou závisťou. Ďakujem za pochopenie a prečítanie. Veď každý môže písať o svojej minulosti a súkromia.

—————

Dátum: 16.09.2013

Vložil: Učiteľky z Košíc

Titulok: Poďakovanie

Pán Miroslav,
sme veľmi milo prekvapené, že ste dokázali také pekné veci a starožitnosti zozbierať a poskupovať. Všetko pekne porobené, zreštaurované - niečo prekrásne. Človek môže len obdivovať, takú krásnu zbierku nenájdete nikde na Slovensku. Vaša mamička má zlaté ruky, toľko prekrásnych výšiviek, obrusov a iné pekné veci sú vo vašom rodinnom skanzene. Jej manžel Ondrej bojoval za slobodu, pre lepší život ľudí, ale takýto ľudia v našej spoločnosti idú do zabudnutia, ale politici idú do dejín. Stačilo nám prečítať článok, Ondrejova sláva bola skromnosť. V dnešnej dobe ľudia vidia len zisky a moc.
Mirko, veľmi vás prosíme, napíšte, kde Váš otec Ondrej videl najhoršieho tyrana ľudstva Hitlera. Sme židovského vierovyznania. Naši rodičia zomreli ako statočný Ondrej zo Stalingradu.
Miroslav, Váš ocko visí zarámovaný v našom byte a veríme, že pribudne aj v iných rodinách. Odnášame si od Vás z Oravy tie najkrajšie spomienky.
PS: Prajeme Vám hodne zdravia celej Vašej rodinke. Veľmi pekne ďakujeme za výborné občerstvenie. Rady sa k Vám ešte vrátime, ale tiež neprídeme naprázdno. Ste vynikajúci ľudia.
Dovidenia

—————

Dátum: 28.08.2013

Vložil: Rodina Bajčiová z Prešova

Titulok: Ku sviatku SNP pre Mišekovcov


Našli sme denník nášho ocka, ktorý bojoval spolu s Vaším ockom Ondrejom v Rusku a to od Buzuluku až po Duklu. Potešilo nás tiež, že aj v múzeu SNP v Banskej Bystrici je Váš otec na fotke pri odmeňovaní počas Slovenského národného povstania s našim ockom.
Mirko tvoj otec mal bohaté skúsenosti z vojny v Rusku, kde bojoval viac ako 4 roky a dokonca bol pol roka v zajatí. Vieme že veľmi dobre ovládal ruský a nemecký jazyk.V denníku sme sa dozvedeli, že bol dobrý veliteľ a rozdelil by sa aj s posledným kúskom chleba. Veľmi mu záležalo na jednotke, na obyčajných vojakoch , aby boli zdraví.
Ale zvlášť jedna príhoda sa mi hlboko vryla do pamäti.
Raz boli nemecký vojaci v obkľúčení asi šesťdesiatich mužov. Veliaci ruský dôstojník vydal rozkaz všetkých zlikvidovať. Bol to práve tvoj otec, ktorý sa s veľkou odvahou prihovoril tomuto generálovi a prosil o milosť pre zajatcov. Tak sa stalo a tvoj otec im takto daroval druhý život. V denníku sme sa dočítali , že Ondrej videl v Nemecku na vlastné oči Hitlera vo svojom putovaní po bojiskách, Ondrej vedel čo je bieda a hlad, keď sám musel potom odísť za prácou. A takýchto príbehov a spomienok je v denníku veľa o tvojom otcovi. Bol to skromný a pracovitý človek, vlastenec. Chceme, aby si o jeho statočnosti prečítali aj ostatní, čo nepoznajú hrôzu vojny.
Škoda, že za bývalého režimu sa mu nedostalo pozornosti, akú by si zaslúžil, ale nepatril medzi súdruha a tak sa naňho i jemu podobných zabudlo.
Aj preto sme sa rozhodli prísť na Oravu a položiť kytičku kvetov na hrob tohto veľkého a odvážneho veliteľa.
Zároveň sme chceli navštíviť aj skanzen u Teba Mirko, ktorý si ty vytvoril. Veľmi ťa obdivujeme v tejto tvojej záslužnej práci!

—————

Dátum: 07.08.2013

Vložil: Infoštúdio mesta Dolný Kubín

Titulok: Seniori si vyrazili na výlet do Skanzenu v Jasenovej

https://www.tvdk.sk/?page=detail&id=2432&id_spravodajstvo=248

—————

Dátum: 07.08.2013

Vložil: Učiteľky zo Žiliny

Titulok: Poďakovanie

Chceme poďakovať Mirkovi Mišekovi, že dokázal ešte v dnešnej ťažkej ,dobe vybudovať také prekrásne dielo všetko pekne porobené.Založenie prvej súkromnej zbierky na Orave expozície historických predmetov.Páni z ministerstva môžete sa presvedčiť aj osobne, že nikto mu nedal ani jeden cent a od nikoho nechce tiež nič . k tomu sa dokáže deliť aj s tým posledným čo má.Váš otec bol vzorom pre všetkých.

PS: Všade čakajú s tanierikmi dobrovoľne platiť. A k tomu nedokážu postaviť ani sociálne zariadenia (WC) pre ľudí a deti.Sú odkázaný na prírodu.
Takto sa, ale neprispieva k zvýšeniu turizmu na Slovensku.

—————

Dátum: 19.07.2013

Vložil: Milan,Juraj,,Marienka a Zdenka

Titulok: Turisti z Oravy

Veľmi milé prekvapenie a poďakovanie patrí Svätoplukovi Matyášovi, ktorý žije v Prahe. Pekne sa stará o svoj kaštieľ, ktorý je v obci Jasenová a je najkrajší na Slovensku. A Mirovi Mišekovi, ktorý ho dokázal opraviť a všetko je prekrásne porobené v pôvodnom stave aj s partiou v obci. Ďalšie veľké prekvapenie , ktoré je v obci Jasenová v Mirovom rodinnom skanzene v prvom historickom na Orave možno aj na Slovensku. Poklona čo všetko tento človek dokázal spraviť, vybudovať a zreštaurovať historické veci zo staroveku, ako sa ťažko žilo na Orave, Liptove a Kysuciach.jeho dom je jedna veľká škola a odkaz pre všetkých ľudí. To si môže dovoliť len človek čo má tak rád históriu, že ju miluje. Veľmi pekne ďakujeme Mirovi za úprimnosť, prajnosť a odvahu, ako mal jeho otec Ondrej za 2 svetovej vojny.
Prajeme mu veľa zdravia a z celého srdca. Držíme Vám palce pri budovaní vášho skanzenu.

PS: Ste jeden z mála ľudí čo nevidí len zisk a moc, aby sa mal dobre, nie ako ostatní brať len pre seba. Páni súdruhovia Vy ste aj prajný len nám podobným ľuďom , ale nie zo svojho. Tam kde sú eurá tam ste všetci...

—————